Snímač CCD vs. CMOS u digitálního fotoaparátu

Výběr digitálního fotoaparátu není tak jednoduchou záležitostí, jak by se mohlo na první pohled zdát – tedy alespoň pokud si chcete vybrat skutečně dobrý kompakt a nespokojíte se s levným „nesmyslem“ za necelou tisícovku. Alfu a omegu u výběru takovýchto fotoaparátů často hraje rozlišení. Jen řekněte – kdo z Vás si kupuje fotoaparát na základě vyššího čísla u rozlišení? Proč je tento úsudek chyba a na co si při výběru skutečně zaměřit, Vám prozradíme v dnešním článku.

Jak je to s megapixely

Když to velmi, opravdu velmi zjednodušíme, vše se točí okolo „hustoty“ megapixelů na určité ploše. Všudypřítomný šum na fotografiích je totiž zkrátka příliš výrazný a i u fotoaparátu s 16MPx se to znatelně projeví na kvalitě fotografie. Čili víc vždy neznamená líp. Nejzásadněji se na kvalitě fotoaparátu projevuje jeho jádro, neboli snímač, čip. V základu se dělí na 2 kategorie CCD a CMOS. Značneme prvním jmenovaným.

CCD vs CMOS – existuje vhodná volba?

CCD čip je starší a dnes už pomalu, ale jistě na ústupu. Jeho výhodou je, že poskytuje minimální šum na nejnižších citlivostech ISO. Na vyšších citlivostech ISO pak šum rapidně narůstá. Rovněž je snímání poměrně pomalé a na nějaké desítky snímků za sekundu rovnou zapomeňte.

CMOS čipy jsou dnes zavedeným standardem, nicméně jejich nevýhoda je v malém množství dopadajícího světla na světločivné buňky čipu.  Nicméně v poslední době se tyto čipy osazují technologií BSI, která je výborná zejména ve středních citlivostech ISO (400, 800…) a poskytuje enormní nárůst rychlosti zvládnutých snímků (běžně i 10-20 snímků za sekundu, což ocení zejména uživatelé funkce HDR apod.).

Závěr

Na závěr bychom určitě měli zmínit, že téměř každý výrobce fotoaparátů má své know-how a tak se dnes objevují spíše hybridy těchto čipů. Důležitý je i fakt, že pokud si kupujete fotoaparát za 2000 korun, je výběr čipu de facto nepodstatný. U vyšších cenových kategorií už se pak vyplatí popřemýšlet nad výhodami a nevýhodami jednotlivých čipů.

About admin