Prohlížeč fotografií formát RAW

Fotografování není vždy jen práce v terénu a nikdy nekončící dobrodružství. Abyste se mohli stát skutečně dobrým fotografem a Vaše díla měla skutečně nějaký nadstandard, je potřeba se orientovat v nespočtu cizích pojmů, nastavení fotoaparátu, ale i v konečných počítačových úpravách fotek. My jsme se dnes rozhodli Vás informovat o výstupních formátech, konkrétně o formátu RAW. K čemu je tento formát dobrý a jaký prohlížeč fotografií tohoto formátu zvolit? Čtěte dále.

Výklad formátu RAW

Označení RAW pochází z anglického slova „raw“, čili surový, nezpracovaný. A přesně taková je i fotka. Fotografie formátu RAW jsou zcela nepoznamenané digitální korekcí – je zde zachycen snímek bez expozice, ISO a podobných vymožeností, které fotce vtiskne fotoaparát. Samozřejmě co se týče velikosti, je RAW nesrovnatelně větší, než klasický JPEG a samozřejmě i kvalitnější. Pokud ale nemáte v úmyslu nadále fotografii upravovat, nemá smysl do tohoto formátu fotit. Naopak pokud Vám na fotce skutečně záleží (byť byste ji chtěli dát zpracovat profesionálovi), určitě za to RAW stojí.

Prohlížeč fotografií, aneb nic nejde jednoduše

Nyní něco k prohlížečům a formátům, jako takovým. Hned na úvod musíme říct, že drtivá většina výrobců fotoaparátů si RAW definovala podle svého (není standardizován, nemá žádnou pevnou šablonu), a tak se setkáváme s nejrůznějšími formáty. Nikon ukládá do .nef, Olympus do .orf atd. Kvalita je pak rovněž odlišná a u prohlížečů je problém největší. Dalo by se říct, že prakticky neexistuje žádný univerzální prohlížeč RAW formátů, ba naopak – každá značka a leckdy i každý model mají svůj vlastní prohlížeč většinou přímo od výrobce. Některé firmy se své know-how chrání natolik, že jsou jejich surové formáty dokonce kódovány, aby se zabránilo jejich libovolnému čtení (třeba zrovna Nikon…).

Alternativa od Adobe

Do budoucna se snad dočkáme nějakého standardizovaného formátu a s ním i prohlížeče. Revoluci se chystala spustit firma Adobe, nicméně jejich formát se nestal příliš oblíbeným a většina výrobců fotoaparátů si stále „jede to svoje“.

About admin