Optický a digitální zoom – rozdíly

Ať už jste amatérský fotograf, který si na svůj kompakt za 1500 korun fotí příjemné rodinné chvilky, nebo pokročilý uživatel, který foťák prakticky nedá z ruky, se zoomem na fotoaparátu se setkal prakticky každý. Ne každý už ale ví, jaké jsou vlastně výhody a nevýhody digitálního i optického zoomu a také jaké dnes máme vůbec možnosti. To vše a mnohé další se dozvíte v dnešním článku.

Druhy zoomu a jejich specifika

V základu dělíme zoom u fotoaparátů na 2 kategorie – optický a digitální. Začneme zoomem optickým.

Optický zoom

Optický, ačkoliv je záležitostí starší, je kvalitnější a nikterak nezkresluje fotografii. Pokud tedy vyfotíte 10MPx fotoaparátem fotku s optickým zoomem 5x, výsledná fotografie bude mít stále rozlišení 10MPx. Optický zoom zprostředkovává soustava čoček a tak se není co divit, že u 99% mobilních přístrojů naprosto chybí – není zde totiž žádné místo pro ony čočky a ani pro mechanizmy, jež by umožnili jejich hýbání a následné přibližování. V dnešní době se pak můžeme setkat s optickým zoomem až 18x.

Digitální zoom

Naopak digitální zoom je modernější a bohužel ztrátový. Nutné podotknout, že se v podstatě nejedná ani o přiblížení, jako spíš o „vyzdvihnutí určité části snímku“. Kvalita pak exponenciálně klesá s větším množstvím přiblížení. Například u fotografie z foťáku s rozlišením 8MPx a 2xdigitálním zoomem bude mít výsledná fotka jen 2MPx. Toto komerční lákadlo, nežli skutečný zoom, se využívá zejména u mobilních telefonů a přístrojů, kde, jak už jsme uvedly, není prostor pro velkou čočku a mechanizmy pro optický zoom. Nehledě na to, že optický zoom je také elektronicky náročnější – většinou ho zajišťuje elektrický motorek, u dražších fotoaparátů je pak tzv. manuální optický zoom, který je mnohem přesnější a nevybíjí tolik fotoaparát.

Alternativy

Dnešní technologie ale nabízejí i tzv. enhanced zoom, neboli progresivní digitální zoom, který dokáže digitálně přiblížit bez ztráty kvality, nicméně pouze v minimálním množství a velikosti fotografie. Často se používá u dražších modelů jako nadstavba optického zoomu.

Tags: ,

About admin