Jaký vliv má změna DPI na fotku?

Zajímáte se o tvorbu kvalitních fotek a chcete se neustále zlepšovat? Bojujete s některými pojmy a nastaveními a už nevíte, na koho se obrátit? Pak jste na správném místě, neboť v našem dlouhodobém magazínu se zaměřujeme na problematiku focení pro začátečníky i pokročilé. Dnes jsme se rozhodli cílit na problematiku změny DPI. Co to vlastně DPI je a jaký je jeho vliv na konečný produkt, to a mnohé další se dozvíte v následujících několika řádcích.

Co je to DPI?

Zkratka DPI označuje „dots per inch“, čili body na jeden palec. Hodnota tedy v podstatě udává kolik pixelů je „nahuštěno“ na 2,54cm2. Nyní tedy vyvstává důležitá otázka – jak mohou výrobci fotoaparátů vědět, jak kvalitní fotografie může jejich foťák produkovat? Odpověď je jednoduchá – nemohou. Záleží totiž, na jak velký formát danou fotografii chceme tisknout. Standardní fotoaparát s rozlišením kolem 10MPx Vám vyprodukuje fotku dostatečně kvalitní na to, abyste mohli výsledný model vytisknout na formát A4 v DPI alespoň kolem 250.

Vliv DPI na fotografii

Abychom tedy odpověděli na otázku – změna DPI na fotce nemá prakticky žádný vliv, stejně tak nastavení DPI již při focení (leda byste už předem věděli, na jaký formát bude tisknout atd.). Pokud byste pak chtěli využít nějakého softwaru na snížení DPI, či naopak zvýšení, proč ne. Snížení zde tedy nemá smysl, neboť zbytečně přijdete o nevratné informace/pixely z fotky a snížíte tím i kvalitu. Na druhou stranu pokud chcete fotit profesionální zrcadlovkou a následně tisknout na malý fotopapír, je možná dobré z důvodu úspory místa DPI ručně snížit, neboť hodnota 700-900 DPI na jednu fotografii je zbytečná a domácí tiskárny a leckdy ani ty dražší neumějí s touto hodnotou efektivně pracovat tak, abyste rozdíl skutečně na papíře poznali.

Suma sumárum se tedy dá říct, že změna DPI dolu nemá smysl. Nahoru se dá uměle zvýšit, nicméně pozor na moment, kdy překročíte hranici, a dojde ke ztrátě kvality fotografie.

About admin