Jak správně nastavit ISO?

V raných fázích fotografování mývá velká část fotografů velký problém s pochopením pouze jedné cizí zkratky, a tou je ISO. Co to vlastně ISO je, jak ho správně nastavit a jaké zhruba používat hodnoty v typických prostorách? Na tyto a mnohé další otázky naleznete odpovědi v dnešním článku.

Proč uvažovat o ISO?

ISO je ve své podstatě světlost dané fotografie, ale ne tak úplně docela. Možná si totiž říkáte „Proč bych se měl otravovat s ISO, když můžu fotografii zesvětlit ručně na PC?“. Odpověď je poměrně jednoduchá – z důvodu kvality a leckdy také z toho důvodu, abychom mohli dosáhnout rychlejší uzávěrky apod. Vše je se vším spjaté. ISO navíc nelze měnit po vyfotografování snímku – jeho zesvětlení (jednoduše řečeno) probíhá prakticky ihned po stisknutí spouště, jinak řečeno mění se analogový signál, nikoliv digitální, již hotový, signál, který máte následně na SD kartě a je připraven k „použití“.

Příklady užití ISO

Určitě už ale víte, že hodnot ISO je nepřeberné množství – ty nejlepší fotoaparáty dokáží fotit s ISO až k hodnotám 6000 a přece se jedná o marketingový tah, neboť fotografie už s ISO 1600-2000 jsou leckdy prakticky nekoukatelné. Samozřejmě hodnoty kolem 100 až 800 se dají v pohodě používat. Své uplatnění mají zejména v případě, že na čip fotoaparátu prostě nedopadá dostatek světla (zamračený den, interiér, apod.). Obecně se dá říci, že pokud svítí slunce, můžete ISO nastavit mezi 100-200, při zatažené obloze kolem 500 a v noci si můžete hrát i s tisícovými hodnotami, nicméně pozor na všudypřítomný šum, který samozřejmě s použitím ISO exponenciálně stoupá.

Automatické nastavení to jistí…

Pokud si stále nejste jisti nastavením ISO a chcete si ze začátku spíše užívat focení, můžete zvolit jeho automatické nastavení. Většina výrobců fotoaparátů má poměrně dobré algoritmy a tato funkce pracuje poměrně dobře – automaticky vlastně zesvětluje snímky v šeru a naopak ponechává kvalitně osvětlené scény bez použití ISO a tedy i bez snížení (byť nepatrné) kvality.

About admin