Jak funguje elektronický hledáček?

Každý fotograf někdy musel začít a vybrat si svůj první kvalitní fotoaparát. V dnešní době je funkcí u fotoaparátů tolik, že je v nich mnohdy pro nezkušené uživatele těžké orientovat. My jsme si toho dobře vědomi a v našem seriálu se pravidelně zaměřujeme na složitější funkce. Ani dnešek nebude výjimkou a představíme si další z nich, a to sice elektronický hledáček. Co to je, jaké jsou jeho výhody a jak vlastně funguje, to a mnoho dalších užitečných informací v následujícím článku.

Druhy hledáčků

Dnešní fotoaparáty jsou osazeny prakticky 2 druhy hledáčkůoptickým a elektronickým. Optický je, dalo by se říci, o něco kvalitnější a „pravější“. Najdeme ho zejména u pravých zrcadlovek. Zde je náhled na výslednou fotografii zprostředkován soustavou čoček a zjednodušeně řečeno zrcátkem. Díváme se tak na skutečný obraz.

EFV – elektronický hledáček a jeho princip

Naopak elektronický hledáček, neboli EFV (Electronic Viewfinder) žádnou takovou soustavu nemá a velmi často se nachází u tzv. nepravých zrcadlovek, nebo digitálních zrcadlovek. Hledáček se vzhledově nijak neliší od optického, nicméně konstrukčně má několik zásadních rozdílů, především pak v tom, že obraz je přenášen z objektivu na senzor, kde je signál digitálně zpracován a poslán do elektronického hledáčku – zde je pak miniaturní displej o malém rozlišení, který reprodukuje to, co může „vidět objektiv“. Často jsou tyto modely fotoaparátů osazeny i větším displejem v zadní části těla pro lepší náhled fotografie před vyfocením.

Výhody versus nevýhody

Nyní přejděme k výhodám a nevýhodám. Výhody jsou asi poměrně jasné – obraz je přenášen digitálně, čili k němu lze přidat spoustu dalších informací, jako je nastavení ISO, času, expozice atd. atd. Nevýhody jsou naopak právě zkreslení obrazu na základě kvality displeje, vybíjení baterie fotoaparátu a v neposlední řadě také zpoždění, se kterým je signál interpretován (u optického není prakticky žádné).

Každopádně je EFV vítaným pomocníkem při tvorbě fotek na digitálních zrcadlovkách nižší středí třídy. Pokud to s focením myslíte vážně, doporučovali bychom spíše klasický optický hledáček.

About admin