Jak fotit zrcadlovkou?

Asi zde nemusíme dlouze vykládat, že focení kompaktem, digitálním fotoaparátem a digitální zrcadlovkou jsou 3 úplně odlišné věci. My jsme se dnes rozhodli poskytnout alespoň hrubou kostru návodu na focení zrcadlovkou. Jak nastavit správnou expozici, jak ovládnout ostření a jaký zvolit výstupní formát? Na tyto a další otázky se Vám pokusíme odpovědět v následujícím článku.

Začátky s fotoaparátem

Předpokládejme, že jste si koupili Vaší první zrcadlovku a o focení nemáte ani ponětí. Není tedy divu, že Vaše výtvory mají pekelně daleko od profesionálně vyhlížejících fotek, ale i od Vašeho samotného očekávání. Výsledek focení se totiž velmi výrazně odráží od nastavení fotoaparátu.

Začněme expozicí. Standardně fotoaparát sám změří expozici (čili velmi zjednodušeně množství světla dopadajícího do objektivu) a zprůměruje ji. Může se ale tak stát, že na Vašem snímku je např. bílá obloha a nějaká budova – po vyfocení je budova poněkud tmavší, než bychom si představovali. Zde pak můžeme korigovat expozici pomocí funkce EV. Posunutím o několik desetin do kladných čísel docílíme zesvětlení celého snímku.

Nezbytné ostrření

Dalším nástrojem, který byste si měli osvojit bezprostředně po obdržení fotoaparátu je ostření. Na jeho ovládání slouží přepínač AF/M (Autofocus vs Manual), který najdete povětšinou na těle zrcadlovky. Autofocus pak vystačí na drtivou většinu vašich začátečních snímků, nicméně i ten si můžete nastavit – buď na jeden bod, což je nejpřesnější volbou ostření, kontinuálním přeostřováním, které je užitečné pro fotografie v pohybu, či automatické ostření.

Jaký zvolit výchozí formát?

To vše pak samozřejmě musíte vyexportovat do vhodného formátu. Na výběr máte de facto ze 2 formátů – JPEG a RAW. JPEG je komplexnější, menší a bez dalších nutných úprav. Naopak RAW je surový formát, mnohem větší a velmi pravděpodobně bude vyžadovat další úpravy v počítači. Pro Vaše fotografické začátky Vám bohatě postačí formát JPEG, nicméně pokud si chcete pohrát s fotkami ve Photoshopu, Gimpu, či jiném softwaru pro úpravu fotek, můžete směle sáhnout i po RAW.

Toť vše k našemu stručnému návodu, jak fotit zrcadlovkou. Další informace přineseme v dalších dílech.

About admin