Interpolace u fotek – lineární nebo kruhová

Ať je léto, nebo zima, fotit se dá non-stop a to samé platí i o našem psaní do seriálu o pojmech ze světa fotografování. Po nějakých základních pojmech jsme se dnes rozhodli přejít k něčemu složitějšímu. Víte například co po Vás zákazník chce, když chce fotku bez interpolace? Pokud ne, tak právě pro Vás je dnešní článek, neboť tématem bude právě interpolace u fotek.

Co je to vlastně interpolace?

Samotný pojem interpolace je vlastně nic neříkající a jeho význam je poměrně složitý. V základu se dá říci, že interpolace je umělé hýbání s počtem pixel a to ať už nahoru, či směrem dolu. Nejčastěji se tím docílí zvětšení, či zmenší rozlišení, nicméně leckdy tím trpí výsledná kvalita snímku. K interpolaci dochází hned několikrát – při samotném pořízení snímku, následném zpracování, ale i při práci na počítači. Vrátíme-li se tedy k našemu zákazníkovi, měli bychom mu správně poslat fotku surového formátu (raw) a neměli bychom fotku nijak zpracovávat. Na samotném přístroji lze interpolaci vypnout nejčastěji funkcí „Resample image

Druhy interpolace

Zpátky ale k samotnému procesu interpolace – existují totiž 2 různé formy, a to sice lineární (bilineární), nebo kruhová (bikubická). U lineární interpolace dochází k výpočtu nové barevné hodnoty ze 4 okolních pixelů a používá se přitom obyčejných čar. Nedochází tak k „zubatému ohraničení hran“.

Bikubická interpolace

Naproti tomu bikubická interpolace je o něco vyspělejší, neboť využívá křivek a zvětšeniny vypadají o poznání lépe. Kraje zvětšených pixelů jsou mnohem „hladší“ a obraz prostě po kvalitativní stránce působí důvěryhodněji.

Verdikt

V závěru bychom tak určitě doporučili metodu kruhovou, neboli bikubickou. Je sice pomalejší a náročnější na systém Vašeho počítače, nicméně obraz je podáván kvalitněji a to je u fotek asi to nejdůležitější. Na závěr bychom jen měli dodat, že zvětšování výsledných fotek a „dokreslování“ pixelů je obecně vzato zlo a pokud opravdu, ale opravdu nemusíte, zůstaňte u klasických rozměrů a pracujte s fotografií interpolovanou automaticky od fotoaparátu.

About admin