Co je to Bracketing expozice?

Svět fotografa je plný anglických a obecně cizojazyčných pojmů, ve kterých se nemusí úplně každý orientovat. My jsme tu od toho, abychom Vám tyto pojmy objasnili a ani dnešek nebude výjimkou – tentokrát se zaměříme na expoziční bracketing. Pokud patříte k amatérským fotografům a spokojíte se se zachycením dané situace a tečka, pak se asi nemusíte zmíněným pojmem vůbec zabývat. Pokud to ale myslíte s focením alespoň trochu vážně (a tím nemyslíme jen fotografy typu „mám foťák za 15 tisíc, myslím to vážně“), pak pro Vás dnešní článek může být velice užitečný.

Význam spojení

Bracketing expozice je ve své podstatě spojení 2 slov – expozice, čili velmi zjednodušeně řečeno „světlost“ fotografie a bracketing, jež se v oblasti fotografování užívá pro označení opakovaného focení stejného záběru. Spojením těchto 2 anglických slov pak dostaneme i výsledný proces – focení stejného snímku s různými hodnotami expozice.

Využití expozičního bracketingu

K čemu je vlastně expoziční bracketing dobrý? Odpověď je poměrně jednoduchá – pro všechny ty, kteří si nejsou jisti. Máme tím na mysli světlost snímku – fotíte např. v zamračeném dni a chcete zdůraznit jakousi ponurost a pochmurnou atmosféru. Váš fotoaparát je nastaven tak, aby snímek automaticky vyladil a nebylo poznat, že fotíte za nedostatečného světla. Normálně byste si nastavili zápornou expozici, čímž by došlo ke ztmavení snímku. S expozičním bracketingem Vám stačí nastavit jen nějakou přibližnou hodnotu (třeba -0,6), nastavit samotné bracketování (po 1/3 EV) a fotoaparát Vám vyfotí daný snímek s hodnotou nominální (základní), čili s expozicí -0,6, dále s -0,8 a -0,4. Vy si pak už jen vyberete, který z daných snímků nejvíce vyhovuje Vašemu záměru, a máte po starostech. Pro lepší názornost přidáváme i video – bohužel v angličtině, ale věříme, že Vám pomůže.

Závěr

Expoziční bracketing je poměrně dost užitečná věc, pokud si nejste s nastavením úplně jisti a rozhodně nikdy nic neztratíte tím, že budete mít ve fotoaparátu více fotek jednoho momentu s jiným nastavením expozice. Časem už dostanete expozici „do oka“ a nebude pro Vás problém si ji jednoduše nastavit bez bracketingu.

About admin