Co je to Bokeh efekt?

V dnešním článku se podíváme na jev, který je pro některé fotografy doslova noční můrou a pro jiné zase alfou i omegou jejich úspěchu i konečného výdělku. Tématem je totiž bokeh efekt. Pokud toto cizí slovo slyšíte poprvé, můžeme Vás ujistit, že jste se s ním v praxi při focení na 100% již setkali. Pokud Vás tedy zajímá o co se jedná a jak se zmíněným efektem co nejlépe pracovat, čtěte dále.

Bokeh polopatě

Slovo bokeh pochází z japonštiny a označuje tzv. rozostření. Velmi zjednodušeně řečeno se jedná o celkové rozostřené pozadí fotky – typicky portrét osoby s nevýrazným až matným a rozostřeným pozadím. Bokeh efekt je v poslední době poměrně hojně využívaný, neboť fotografové, kteří s ním umí pracovat a citlivě ho používat na fotkách, kde se skutečně hodí,  si ho velice oblíbili. To samé platí i o samotných zákaznících.

Co má na Bokeh největší vliv?

Na otázku, zdali se dá bokeh efekt naučit, je odpověď poměrně zrádná. Skoro 90% úspěchu totiž záleží na Vašem fotoaparátu. Každý model totiž interpretuje na fotografii vzhled a tvar rozptylových kroužků (to jsou místa, kam se zobrazují jednotlivé nezaostřené body) tak trochu jinak. Samotný efekt pak nejvíce ovlivňuje clona – máte-li výraznou clonu s malým počtem lamel, vznikají často až rušivé „kroužky“, které jsou ostře ohraničeny a často kazí výsledné vyznění fotografie, či pozadí. Naopak vhodně zvolené zaclonění a spíše větší počet lamel má za následek jemné ohraničení a téměř dokonalé „kroužky“, které mohou naopak působit velice příjemně.

Závěr

Do bokeh efektu se samozřejmě promítá i nespočet dalších jevů, jako je konstrukce fotoaparátu, množství světla, zvolený objektiv a mnoho dalších. Suma sumárum – abyste docílili co nejlepšího bokeh efektu a Vaše fotografie dosahovaly vyšší úrovně, je zapotřebí si správně nastavit fotoaparát a naučit se „správně fotit“. Je důležité si najít vlastní styl, vlastní vyhovující vybavení fotoaparátu, v podobě clon apod. Pak už by pro Vás neměl být ani bokeh žádným strašákem.

About admin